GEOLITE Mühendislik ve Kimya Ltd.

GEOLITE Mühendislik ve Kimya Ltd. kimyasal konularında hizmet sunmaktadır.

Kimyasal Hizmet Birimi

GREEN Chemicals® A.Ş. ; su & atık su şartlandırma, metal yüzey işlem, oil & gas, jeotermal, maden, endüstriyel sistemler, otomasyon ve yapıştırıcı konularında %100 yerli üretici konumundadır. Ayrıca yerli ve yabancı AR-GE mühendisleriyle su kimyasalları alanında ülkenin tek AR-GE merkezi konumunda olup yurtiçinde ve yurtdışında bölge müdürlükleri ve distribütörlüklerle hizmet vermektedir.   

GREEN Chemicals® A.Ş. İzmir, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri distribütörü olan GEOLITE Mühendislik® Ltd., işletmenizde kullanılabilecek tüm kimyasallar için uygun çözümler sunar. Firmamız, %100 yerli sermaye ile kurulmuş olup sizlere 360° mühendislik hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Uluslararası alanda aktif hizmet veren firmamız, konusunda uzman teknik kadrosuyla oluşabilecek tüm sorunlara hızlı ve etkin çözüm üretmektedir.

GEOLITE Well Services LTD. sondaj, kuyu geliştirme ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

GEOLITE Well Services Ltd. kurucuları, uzun yıllar jeotermal enerji sektöründe yatırımcı ve işletmeci firmalarda proje yönetimi ve teknik idarecilik yapmış olup son yıllarda jeotermal sektörde profesyonel danışmanlık, mühendislik ve anahtar teslim proje hizmetleri vermektedir.

GEOLITE Well Services Ltd. yerli mühendisliği ve proje yönetimini uluslararası jeotermal, petrol ve doğalgaz alanlarında ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

 GEOLITE Well Services LTD. Hizmetleri;

 • Jeotermal enerji santrallerine teknik destek vermek ve performans arttırma çalışmaları yapmak.
 • Kuyu tamamlama testleri, rezervuar yorumları ve saha değerlendirme raporlaması.
 • Jeokimyasal rezervuar takibi, NCG ölçümü ve akış dinamiklerinin yorumlanması.
 • Optimum üretim-enjeksiyon dengesinin kurulması ve sahanın maksimum verimle yönetilmesi.
 • Özel ve yenilikçi proje tasarımları.
 • Üretim ve re-enjeksiyon kuyuları için “Tailor Made” kimyasal tasarımı kuyu geliştirme operasyonu uygulamaları.
 • Sondaj Hizmetlerinin anahtar teslim yerine getirilmesi.
 • Kuyu başı ekipmanlarının (BOP, lubricator, pulleys and stuffing box, kabuklaşma kontrol kuponları, otomasyonlu inhibitör dozaj sistemleri, vs.) planlanması ve tedarik edilmesi.
 • Online-Offline şekilde eşanjör, boru hattı, seperatör gibi bölgelerin kimyasal temizlik operasyonlarının planlanması ve uygulanması.
 • ESP pompalarının dizayn danışmanlığının yapılması ve kuyu operasyonlarının yönetilmesi.
 • Log ölçümleri ve kuyu tamamlama testleri.
 • İnhibitör dozaj sistemlerinde kullanılan capillary tubing (Inc 625, Inc 825, 316L vs.) tedarik edilmesi.
Konvensiyonel Sondaj Hizmetleri

GEOLITE Well Services Ltd. bünyesinde barındırdığı uluslararası standarda sahip kuleleri ile 2500 metre derinliğe kadar konvansiyonel sondaj hizmetleri verebilmektedir. Hızlı montaj kabiliyeti ile zaman efektif kullanılırken mobil kule sayesinde mobilizasyon kayıplarını en aza indirgenmektedir. Petrol, doğalgaz, jeotermal, maden ve tuz sektörlerinde uzun yıllardır hizmet vermekte olan GEOLITE Well Services Ltd., edindiği Know-How ile ülkemizi yurt dışı projelerde temsil etmektedir.

Kuyu Geliştirme Operasyonları

Belirli durumlarda sondaj operasyonundan sonra kuyunun üretebilir duruma getirilmesi veya üretimin arttırılması için kuyunun üretim bölgesinin çevreye zarar vermeyen kimyasallarla en verimli şekilde geliştirilmesi seçenekleri, firmamızın sahip olduğu saha ve uygulama tecrübeleri ile sunulmaktadır. GEOLITE Well Services Ltd., yüksek sıcaklık ve konsantrasyonda asidik ve alkali çözeltilere dayanıklı tank ve pompa sistemleri ile hali hazırda hizmetlerini sürdürmektedir. Operasyonlar öncesinde sistemler ve kuyular gerekirse kuyu içi ölçümler alınarak ve yorumlanarak incelenir ve gerekli operasyon detayları planlanır. GEOLITE Well Services Ltd., 3000 metre derinliğe kadar belirlenen asitleme noktalarına kule, coil tubing ve kuyu başı asitleme yöntemleriyle hizmet vermektedir.

ESP (Electrical Submersuble Pump) Hizmetleri

ESP (Electrical submersible pump) sistemleri petrol ve jeotermal kuyuların içerisine inilen; yüksekbasınç, debi ve sıcaklıklarda çalışabilen, sıcak su ve petrol çıkarma amaçlı kullanılan ekipmanlardır.

Kuyuların içerisine 300 metre ile 1 metreye kadar inilebilmektedir. Bu derinliklere uç uca uygun çaplarda casing boruları birbirine sıkılarak inilir. Yüksek tonajlı vinçler ve platforma oturtulan slipspider vasıtası ile dizi askıya alınır, powertong ekipmanı ile istenilen tork değerinde casingler birbirine sıkılır ve tek tek güvenli bir şekilde inilir.

ESP pompa çekme veya set etme operasyonu öncesi envanterimizde bulunan 400 bar 100 ton/saat kapasiteli dizel pompalarımız ve 20 ton kapasiteli su tankımız ile kuyuyu susturabiliyoruz.

Operasyonlarda Weatherford marka powertong, 60 ton kanca kapasiteli platform, 5000 psi kapasiteli Annular Blowout Preventer kullanılmaktadır.

Ekipmanlar;

 • Dizel, 400 Bar, 100 m3 duplex asit pompası
 • Poliüretan gövde, 10 Bar, 150 m3 asit pompası
 • 6 Bar, 60 m3 sirkülasyon pompası
 • 3 ton/saat, 1.800.000 kcal/saat kapasiteli buhar jeneratörü
 • 10 ton kapasiteli asit tankları
Online-Offline Santral Temizlik Operasyon Hizmetleri

Termik santrallerin, biyokütle santrallerin, maden tesislerinin ve büyük endüstriyel tesislerin mevcut kazan, eşanjör, ısı değiştirici, konderser sistemlerinde oluşan depozitleri temizlemek amacıyla, alanında tecrübeli teknik ekibimiz ve Ar-Ge departmanımız tarafından oluşturulan programları, saha şartlarına entegre ederek yıkama operasyonları yapıyoruz.

Termik santrallerin, biyokütle santrallerin ve doğalgaz kombine çevrim santrallerin buhar kazanlarında devreye alma öncesinde ya da revizyon sonrasında yapılan kimyasal yıkama operasyonlarını ve buna bağlı olarak yağ alma, asidik yıkama ve pasivasyon süreçlerini, VGB standartlarına uygun olarak, üsteleniyoruz.

Jeotermal santrallerde ısı değiştiricilerde yapılan sistem temizliği santrali durdurmadan yani enerji üretim kesintisine neden olmadan, santral çalışırken ısı değiştirici girişinden kimyasal enjekte edilerek online olarak yapılmaktadır. Kalsiyum, silisyum ve antimon depozitleri için uygun çözümler bulunmaktadır.

Yerinde yapmış olduğumuz kimyasal analizler ve XRF ölçüm sonuçlarına göre, operasyonları anlık olarak takip ederek, verimliliği maksimum düzeyde tutmaya çalışıyoruz.

Saha şartlarına uygun olarak, yıkama operasyonuna bağlı teknik ve mekanik süreçleri de üstlenerek anahtar teslim projelerle sektöre özel çözümler sunarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Log Ölçümü-Kuyu Testleri Hizmetleri

GEOLITE Well Services Ltd., slickline üniteleri ile Jeotermal Kuyulara yönelik PT, PTS logları ile jeotermal ve petrol, doğalgaz sektörlerine yönelik kuyu hizmetleri sunmaktadır. GEOLITE Well Services Ltd., enerji sektörünün bütün ihtiyaclarını anahtar teslim çözmekle birlikte, aşağıdaki hizmetleride de müşterilerine sunmaktadır.

Statik Basınç-Sıcaklık ÖlçümüDinamik Basınç-Sıcaklık-Spinner Ölçümü
Buildup Testi (Basınç Yükselimi)Waterloss (Su Kaybı Testi)
Injectivity-Productivity HesaplarıDrawdown Testi (Basınç Düsümü)
Interferans (Etkilesim) TestiInhibitör Optimizasyon Testleri
NCG Ölçümü ve Numune AlımıTracer Testi
Kabuklaşma Kontrol Kuponları Tedariği

Değişik inhibitörlerin karşılaştırılmasıyla rezervuar ve işletme koşullarına göre en uygun inhibitör tespit edilir. Difüzör derinliği değiştirilerek basma derinliğinin kontrolü yapılabilir. Çapı, kalınlığı, ağırlığı ölçülen ve istenildiği zaman yüzey üretim hatlarına takılıp çıkarılabilen değişik tiplerde metal kuponlar inhibitör etkinliğini saptamakta kullanılmaktadırlar. Hidrolik ve manuel olarak iki tipte tedariğini sağlayabilen firmamız, kupon noktaları ile ilgili

de danışmanlık hizmetleri verebilmektedir. Kupon yüzeylerinde görülebilecek kabuklaşma veya korozyon emareleri firmamızca analiz edilerek çözüm yöntemleri müşterilere sunulmaktadır.

Kimyasal İnhibitör Dozajlama Sistemi

Üretilen jeotermal akışkanın her metreküpü için kullanılan birkaç gram inhibitör bu birikintilerin oluşumunun önlenmesi için yeterli olmaktadır. Özel formülasyonlu inhibitörler, kuyu üretim testleri sırasında yapılan inhibitör dozajı, optimizasyon testleri ile en uygun dozaj miktarı belirlenerek işletmede kullanılmaktadır. Optimizasyon sonrası belirlenen kimyasalın kuyu içerisine inhibitör dozajlama sistemleri kullanılmaktadır. Şirketimiz bu hizmeti de titizlikle yürütüp müşterilerine opsiyonlu çözümler sunmaktadır.

İnhibitör Kimyasalı Dozajlama Tubing Tedarik Hizmeti

Jeotermal üretim kuyularında kullanılmak üzere, üretim kuyularına dozajlanacak kimyasalın kuyu içerisine set edilen derinlikte yapılması için capiller tubinglere ihtiyaç vardır. Tubinglerin bütün farklı tiplerini tedarik edebilmekle birlikte, ekonomik ve termin sürelerinde ciddi avantajlar sunmaya devam etmektedir.

Detayları verilen bütün tubingleri tedarik edebilir ve müşterilerine güvenli hizmet sunabilmektedir.

Detayları

Edit
O.D. WALL THICKNESS MATERIAL TYPE
inch inch ASTM B444
1/4 0,035 Inconel 625 Laser Welded
1/4 0,035 Inconel 625 Seamless
1/4 0,049 Inconel 625 Laser Welded
1/4 0,049 Inconel 625 Seamless
inch inch ASTM A789
1/4 0,049 316-316L Laser Welded
1/4 0,049 316-316L Seamless
1/4 0,035 316-316L Laser Welded
1/4 0,035 316-316L Seamless
5/16 0,049 316-316L Laser Welded
5/16 0,028 316-316L Seamless
5/16 0,028 316-316L Laser Welded
5/16 0,035 316-316L Laser Welded
1/4 0,049 2205 Laser Welded
1/4 0,035 2205 Laser Welded
BOP (Blowout Preventer) Sistemi

BOP sistemi Jeotermal sektöründe son dönemlerde kuyu başında karşılaşılanproblemlere karşı çözüm olarak üretilmiş ve aktif olarak kullanılabilen güvenlik ekipmanıdır.

Bir patlama önleyici (BOP), Yüksek sıcaklıklı suyun, kuyudan kontrolsüz salınmasını önlemek için jeotermal üretim kuyularını mühürlemek, kontrol etmek ve izlemek için kullanılan özel bir valf veya benzer bir mekanik ekipmandır. Konumu lubricator ile master valve arasında olup, kullanımı oldukça kolaydır.

REZERVUAR VE KUYU TESTLERİ

Jeotermal kuyu testlerinin amacı rezervuar ve kuyu hakkında tüm fiziki ve kimyasal verilere

ulaşılarak kısa, orta ve uzun dönemde üretimin, reenjeksiyonun rezervuar parametreleri üzerine etkilerinin gözlenmesi ve buna bağlı olarak sürdürülebilir işletme stratejilerinin oluşturulmasıdır. Bu denli önemli bu süreç, alanında uzman ekibimiz tarafından titizlikle yürütülmektedir. Sondaj operasyonu tamamlanmış lokasyonlarda;

 • Statik Basınç ve Sıcaklık Ölçüm Testi,
 • Dinamink Basınç ve Sıcaklık Ölçüm Testi,
 • Tracer (Etkileşim) Testi,
 • Enjeksiyon Testleri (Tek Debili/ Farklı Debilerde)
 • Water Loss (Su Kaybı) Testi,
 • Build Up & Fall Off (Basınç Yükselim/ Basınç Düşüm) Testleri

son teknolojiye sahip ekipmanlar kullanılarak başarı ile gerçekleştirilmektedir.

JEOTERMAL KUYU GELİŞTİRME HİZMETİ

Aktif olan ve verimi düşen; re-enjeksiyon ve üretim kuyularının geliştirme çalışmaları kapsamında kuyu içerisindeki depozite ve formasyona özel tasarlanmış matrix asitlerle kuyunun verimi artırılır.

İşlem, işinde uzman teknik ekibimiz tarafından uygun asitlerin tespit edilmesi sonrasında titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Asit operasyonları 2 adet 400 Bar 100 Ton/Saat kapasiteli dizel pompalarımız, 20 ton kapasiteli su tankı ve 40 ton kapasiteli asit tanklarımız ile kuyu başından veya coil tubing ile gerçekleştirilir.

Asit tanklarına bağlı 3.5 bar, 45m3/h kapasiteli 2adet sirkülasyon pompası ile asit karışımı homojen olarak hazırlanmaktadır.

Pompaların debimetreleri sayesinde anlık olarak kuyuya basılan su ve asit karışımı miktarı raporlanmaktadır.

GEOLITE Well Services Ltd. Diğer Hizmetler

Sondaj, kuyu tamamlama, kuyu servis ve asitleme hizmetlerinin yanı sıra servis verilen firmaların sondajla ilgili her türlü ihtiyaçlarına tek çatı altında cevap verebilmektedir. GEOLITE Well Services Ltd.  Portföyüne eklediği yeni hizmetlerle birlikte sektörde aktif rol oynamaktadır. Bu hizmetler;

 • Çamur ve çimento katkı maddelerinin tedariği.
 • Kuyu içi ekipmanların indirme / çıkarma işlemleri.
 • Tahlisiye operasyonları.
 • Çeşitli operasyonlarda kullanılabilecek pompa, tank ve ekipmanların kiralanması.
 • ACC fanları kimyasal temizlikleri.
 • Kuyularda var olan kabuklaşmaların matkap ile veya asitleme operasyonlarıyla temizlenmesi.
 • Biogaz, Biokütle ve Termik santrallerde eşanjör, soğutma kulesi, boru hattı, kapalı devre ısıtma/soğutma sistemleri, generatör soğutma sistemleri gibi kritik sistemlerin uygun kimyasallar ile temizlenmesi.
 • Water Loss Test Operasyonları.